چگونه تسمه تایم را تعویض کنیم؟


لوازم جانبی خودرو

اگر موتور خودرو را مانند یک گروه ارکستر فرض کنیم، تسمه تایم، نقش طبل بزرگ که وظیفه اش حفظ ریتم سرعت در ارکستر است را در موتور بازی می‌کند. حال چنانچه این همموزیک کننده دچار مساله شود نتواند به وظیفه اش درست عمل نماید ، مسائل و خسارات قابل توجه ی به مجموعه موتور وارد خواهد آمد، پس تعویض به موقع تسمه تایم در اینجا ارزش خودرا نشان می‌دهد. تسمه تایم از لاستیک مصنوعی تقویت شده با رشته های سیمی ساخته شده است. و همان گونه که در بالا ذکر شد، وظیفه آن حفظ هارمونی در عملکرد موتور است. زمانی که موتور روشن است، با زمان بندی ثابت کار می ‌کند، به لطف تسمه تایم ار تباط بین میل لنگ میل بادامک. جهت چه این مورد ارزش دارد؟ میل لنگ، قوت خطی پیستون را که حرکتی بالا پایینی دارد،را به انرژی چرخشی که نهایتا باعث به حرکت در آمدن چرخها می‌شود تبدیل می‌کند. میل بادامک سوپاپهای موتور را برای ورود خروج هوا و دود از موتور باز بسته می‌کند. تسمه تایم، میل لنگ میل بادامک را به صورت همآهنگ به ارتباط می‌کند. عدم وجود تسمه تایم باعث برخورد پیستون ها با سوپاپ ها می‌شود. پر واضح است برای تعمیر نگه داری خودرو، این برخورد خبری بد است، چون سبب ایجاد خسارات قابل ملاحظه ای در موتور خودرو می‌شود. پس ، با اهمیت است که قبل از اتمام عمر مفید تسمه تایم خودرویتان، که عموما زمان تعویض آن هر ۴ سال یک بار یا ۶۰۰۰۰ مایل ( حدود ۹۶۰۰۰ کیلومتر )، یا در خودروهای جدید تر هر ۱۰۰۰۰۰ مایل (۱۶۰۰۰۰ کیلومتر) اقدام بکنید .

برای اطمینان، کتابچه راهنمای خودروی خودرا برای اطلاع از پیشنهاد سازنده خودرو در این مورد بررسی کنید. بنا براین همگی ما به ارزش تسمه تایم پی برده ایم، اما این به این مفهوم نیست که زمان خود را صرف استرس برای این مساله باشید که تسمه تایم خودرویتان، روزی شمارا مجبور به پرداخت صورت حساب سنگین مرمت خواهد کرد. به جای استرس ، مانند رهبر ارکست عمل بکنید همواره تسمه تایم را با نگاه کردن به میزان فرسایش آن تحت کنترل داشته باشید خودرا با دانش تعویض آن تجهیز بکنید . در باره فرسایش آن، وسائل مورد نیاز برای تعمیر چگونگی تعویض آن مطالعه کنید.

وقتی که به زمان تعویض تسمه تایم نزدیک نشده اید،بسیار لازم نیست در مورد آن فکرتان را مشغول بکنید ،اما فقط به اینکه هنوز در مورد تسمه تایمتان به ۶۰۰۰۰ ( حدود ۹۶۰۰۰ کیلومتر ) یا ۱۰۰۰۰۰ مایل (۱۶۰۰۰۰ کیلومتر) نرسیده اید، نباید احساس امنیت کاذب بکنید. چنانچه به هر ی نیاز به کار کردن بر روی موتورتان پیدا کردید، می‌توانید تسمه را ببینید، به دنبال ترک، پارگی های جزئی یا شلی بیش از میزان باشید. به علاوه، به خاطر داشته باشید که تسمه تایمتان در محیط داغ موتور که دمایش تا ۵۰۰ درجه فارنهایت ( ۲۶۰ درجه سانتی گراد) می‌رسد، به طور طبیعی دچار فرسایش پارگی می‌شود. اما اگر عواملی خارجی دیگری هم وجود داشته باشند، اقطعا لا نیاز به این خواهید داشت که سریعتر اقدام به مرمت تسمه تان بنمایید.

چند مورد از عواملی که می‌تواند باعث تغییر برنامه تعمیرات شما شوند عبارتند از:

. نشت روغن از واشر ها و آب بندهای اطراف که باعث خوردگی تسمه شوند.

. زندگی در آب و هوای گرم و خشک که باعث می‌شود تسمه سریعتر فرسوده حالت تردی ( غیر قابل انعطاف ) گردد.

. به ندرت رانندگی کردن،که باعث می‌شود تسمه شکلی ثابت غیر منعطف به بگیرد.

ا در نظر گرفتن عوامل فوق و مراقبت دوره ای خودرو یتان، اقطعا ل اینکه در زمان تملک خودرویتان مجبور به تعویض به تسمه تایم شوید. زمانی که وقتش برسد، به ابزا های خاصی برای جایگزینی تسمه تایم نیاز خواهید داشت که حاوی مسائل زیر می باشند :

. آچار BOX

. آچار فرانسه

. پیچ گوشتی

. تشت برای مایعات خروجی

. ضد یخ

. جک و پایه های جک

علاوه بر وسائل های فوق، شما به برخی مواد که ویژه جایگزینی تسمه تایم هستند نیاز خواهید داشت، از قبیل تسمه تایم ،نور مناسب برای تایم کردن، مجموعه واشر برای پوشش تسمه تایم، گیج اندازه گیری کشش تسمه، پیچ و مهره برای حفظ موقعیت میل بادامک حین کار. بسته به نوع و مد خودرویتان، شما همچنین ممکن است نیاز به استفاده از پولی کش سه فک برای در آوردن پولی میل لنگ باشید در صورتی که به راحتی از جای خارج نشود. مطابق اکثر رویه های تعمیر و نگه داری خودرور، سایز مناسب تمام نیست. رویه ها، وسائل ها اندازه تسمه ها برای تعویض تسمه تایم بسته به نوع وسیله نقلیه، مدل و سال تهیه متغیر است. ممکن است ارزشمند ترین وسائل در کل وهله تعویض تسمه تایم یک کتابچه راهنمای فنی از یک ناشر قابل اعتماد تعمیر نگه داری خودرو باشد، مانند Chilton یا Bently. هم اکنون که وسائل هایتان را ردیف کرده اید و کتابچه راه نما را در دست دارید، ببینیم چگونه تسمه تایم قدیمی را باید جایگزین کرد.تا
بیرون آوردن تسمه تایم قدیمی

هم اکنون ، درست موقعی که می ‌خواهید پروژه تعویض تسمه تایم خودرویتان را شروع کنید نگران این میشوید، که توانایی انجام این کار را دارید یا نه؟ چنانچه دانش متوسط ی در مورد موتور خودرو داشته باشید، اقطعا ل قریب به یقین قادر به انجامش خواهید شد. عموما شخص طرفدار به ماشین که روش ی ندیده است باید حدود ۸ ساعت برای تعویض تسمه تایم زمان اختصاص دهد. اولین کاری که نیاز به انجام آن دارید، خارج کردن تسمه تایم قدیمی است.

اگرچه رویه انجام آن بسته به راه نمایی که استفاده می‌کنید می‌تواند مفرق باشد، عموما باید مراحل زیر را طی بکنید :

۱٫ مراجعه به کتابچه راهنما جهت رعایت نکات ایمنی ضروری .

۲٫ در گیر کردن ترمز دستی.

۳٫ بلند کردن ماشین بوسیله جک و ثابت کردن آن روی پایه های جک.

۴٫ قطع کردن اتصال بد باتری، برای ایمنی خود.

۵٫ مطمئن شوید که گیربکس در حالت خلاص قرار دارد.

۶٫ جدا کردن همه شمع ها.

۷٫ برداشتن هر نوع محافظ پلاستیکی از زیر موتور.

۸٫ خالی کردن مایع خنک کننده.

۹٫ خارج کردن فن خنک کننده موتور پوشش پلاستیکی آن.

۱۰٫ تمام شلنگ های مربوط به مایع خنک کننده را جدا بکنید برای راحتی زمان اتصال مجدد، به هرکدام برچسب بزنید.

۱۱٫ رادیاتور را از محفظه موتور خارج بکنید .

۱۲٫ تسمه های موتور را خارج بکنید .

۱۳٫ در پوش چکش برق را خارج بکنید .

۱۴٫ فولی پمپ آب را خارج بکنید .

۱۵٫ پیچ هایی را که پوشش بالایی تسمه تایم را نگه می‌دارند باز بکنید .

۱۶٫ یک سوکت را در مرکز فولی میل لنگ قراردهید. موتور را تا میانه نقطه مرگ بالایی بچرخانید. این به این مفهوم است که در یک موتور خطی، اولین پیستون در بالا قرار گرفته است.

۱۷٫ پیج های فولی میل لنگ را شل بکنید . فولی نیل لنگ ارتعاشگیر را خارج بکنید .

۱۸٫ پوشش پایینی تسمه تایم را در بیاورید.

۱۹٫ موقعیت پیچ های کششی را علامت گذاری بکنید .

۲۰٫ پیچ ها یی که کشنده پوشش تسمه تایم را نگه می‌دارند را خارج بکنید .

۲۱٫ پیچ اصلی تنظیم کننده کشش را خارج بکنید .

۲۲٫ فنر و تنظیم کننده کشش آزاد شده را خارج بکنید .

۲۳٫ به محض اینکه کشنده خاموش است، تسمه خارج می‌شود.

به محض رسیدن به این وهله ، شما نیمی از راه را طی کرده اید. وهله بعد نصب تسمه تایم جدید است.

نصب تسمه تایم جدید

اگر شما به عنوان قسمت ی از برنامه تعمیر و نگه داری خودرویتان،در حال تعویض تسمه تایم خودروی هستید، و تسمه تایم قدیمی همچنان می‌تواند خودرویتان را برای سال ها سر پا نگه دارد. در این حالت اکثر مردم تصمیم می‌گیرند که خودشان زمانی که ضروری ببینند کار به تعویض تسمه تایم نمایند. تعویض تسمه تایم عملی گیر است مکانیک های با تجربه توصیه ای برای شما دارند: کافی است حوصله داشته باشید برایش زمان بگذارید، مطمئن باشید از پسش بر می‌آیید. فکر نکنید که باید سریع باشید، بلکه با سرعت خودتان به کار ادامه دهید. اگرچه کتابچه راهنمای خودرویتان، دستور العمل هایی را برای نگه داری و تعمیرات ضروری خودرو شما ارائه کرده است، با این حال مراحل ابتدایی نصب تسمه تایم به شرح زیر هستند :

۱٫ مجددا مطمئن شوید که موتور در نقطه مرگ بالائی قرار دارد، که باعث می‌شود تشخیص شانه های تنظم آسان تر باشد.

۲٫ تسمه تایم کشنده را درجای خودش نصب بکنید ، مطمئن شوید که علامت های تایمینگ را در جهت درست آن قرار داده اید.

۳٫ کشش تسمه نو را تنظیم بکنید .

۴٫ مطمئن شوید که تمام علائم تایمینگ در یک ردیف هستند .

۵٫ تمام چیز را مجددا در جای خود نصب بکنید ، تمام مراحل ذکر شده در قسمت قبل را برعکس زیبا انجام دهید.

از مراحل فوق، مهمترین وهله ، تنظیم صحیح میزان کشش و قرار گیری درست علائم تایمینگ است. مانند یک پانسمان که، نه آنقدر باید سفت ومحکم باشد که جلوی جریان خون را بگیرد و نه آنقدر شل که حفاظت خوب ی را انجام ندهد، پس باید میزان میانه ای از کشش را اعمال کرد. تسمه‌ای که بسیار سفت محکم باشد، بسیار دوام نخواهد آورد، تسمه‌ای که بسیار شل باشد، امکان دارد از محل خود خارج شود یا اینکه عمل زمان بندی را به بهتر ی انجام ندهد. که باعث عملکرد ضعیف خودرئیتان ویا حتی برخورد پیستون با سوپاپ شود. همواره برای پیدا کردن میزان دقیق کشش ، به کتابچه راهنمای خودروی خود مراجعه بکنید .

حال که میزان کشش را به درستی تنظیم کردید، باید از ردیف بودن صحیح علامت های تایمینگ مطمئن شوید. این عمل مانند تنظیم ساعت است. وقتی ساعت شما تنظیم نباشد، شما یا تاخیر خواهید داشت یا بیش از میزان نیاز سر خواهید بود.خودروی شما نشانه های معین ی برای تنظیم زمانبندی دارند. به پیشنهاد های کتابچه راهنما وقتی که از یک ردیف بودن نشانهئها می‌خواهید مطمئن شوید پیروی بکنید ، پس مونتاژ را ادامه دهید. به محض اینکه تمام چیز در زیر کاپوت دوباره جمع شدند، تسمه تایم نو تان برای ایفای نقشش به عنوان همآهنگ کننده ارکستر موتور آماده ارائه خدمت است. اکنون می‌توانید خودرویتان را به خیابان یا حتی اتوبان ببرید تا متوجه شوید که همموزیک ی اجزای موتورتان چقدر اصلاح یافته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *