ترس از مکالمه زبان انگلیسی

ترجمه مقاله به انگلیسی

غلبه بر ترس از مکالمه به زبان انگلیسی

همان‌طور که در قدیم آمد، کمرویی ترس و نگرانی دو مانع بزرگ در یادگیری زبان انگلیسی است. این دو علت بیشتر به خاطر شیوه‌ی آموزش ی مدارس راهنمای گاه‌ها در زبان‌آموز بیشتر شدن می‌کند. زیرا در مدارس، دانش‌آموز یاد می‌گیرد که غلط کردن عواقب بدی را می‌تواند در پی داشته باشد. پس ترس از غلط در وی زیاد بزرگ می‌شود. این مورد در رابطه با روش زبان انگلیسی خیلی پررنگ‌تر دیده می‌شود. به‌راستی چنانچه به زبان‌آموز اجازه داده شود که تا جایی که می‌تواند غلط نماید غلط اتش به رخش کشیده نشود، باز این مساله به وجود می‌آید؟ به کودکی که زبان مادری خود را یاد می‌گیرد نبرخی بیندازید. این بچه مرتب غلط ات گفتارش تصحیح می‌گردد؟ کاملاً واضح است که خیر. جهت روش زبان انگلیسی هم باید همین‌گونه عمل شود که متأسفانه این دیدگاه فعلاً در مدارس آموزش گاه‌ها اهمیت ی ندارد. پس این سؤال پیش می‌آید که چه کنیم که بر دلهره و ترس از مکالمه به زبان انگلیسی غلبه کنیم؟

معرفت منشأ ترس از مکالمه به زبان انگلیسی

دقیقاً شما از چه چیزی می‌ترس ید؟ ترس از مکالمه به زبان انگلیسی اکثرا ً به خاطر این است که فکر می‌کنید که نکند مرتکب غلط ی به زبان انگلیسی شوید. یا نکند که با یک برخورد بد مواجه شوید.

ی این ترس و نگرانی به آدم دست می‌دهد، در هر شرایطی، ذهن قفل می‌کند. به مفهومدیگر نمی‌توان به چیز دیگری فکر کرد. این مورد تنها ویژه‌ی زبان انگلیسی نیست. ممکن است مثلاً قبلاً به مصاحبه‌ی شغلی رفته باشید و این مساله برای تان پیش آمده باشد. ممکن است یک ارائه جهت جمع داشته‌اید. زیاد ‌ها جلوی دوربین، وقتی کسی با آن‌ها مصاحبه می‌کند قفل می‌کنند. در هرجایی که با این استرس مواجه شوید ذهن شما کاملاً بسته می‌شود و عملکردتان خیلی پایین می‌آید.

برای اینکه ترس خود را بهتر متوجه شوید، از خودتان بپرسید که عکس‌العمل شما وقتی‌که شخصی خارجی، تلاش ی می‌خواهد بکند که به زبان فارسی حرف نماید چیست؟ آیا او را مسخره می‌کنید یا هرچقدر که غلط بکند شادمان می‌شوید وی را بیشتر تشویق می‌کنید. اقطعا لاً جواب شما گزینه‌ی دوم است. همین شرایط برای شما هم برقرار است. اکثر افراد با روی باز با این موضوع برخورد می‌کنند. چنانچه هم فردی شما را مسخره بکند واقعا ً مساله از شما نیست. بلکه آن شخص تعادل روانی ندارد و باید تا جایی که می‌شود از وی دوری بکنید .

دسته‌ی دومی از افراد که باید از آن‌ها دوری بکنید افرادی می باشند که به‌طور ناخودآگاه هر غلط گرامری که ببینند تصحیح می‌کنند. به این افراد به‌اصطلاح گرامر نازی (grammar nazi) می‌گویند. گرامر نازی‌ها واقعا ً یک گفتگوی دل‌چسب را خراب می‌کنند. پس از این نوع افراد تا جایی که می‌توانید دوری بکنید .


تست تقویت مهارت شنیداری قبل از مکالمه زبان انگلیسی

اگر شما به‌تازگی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده ‌اید بسیار زیاد با اهمیت زیاد است که قبل از اینکه مکالمه به زبان انگلیسی را شروع کنید، برای مدت‌زمان زیاد بسیاری فقط بخوانید بشنوید. این نکته را پیش‌ازاین در نوشته‌ی چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم نیز گفته بودم. این مورد به خاطر این است که خوبتر است مکالمه زبان انگلیسی را تا زمانی که چیزی برای گفتن داشته باشید به تأخیر بیندازید. وگرنه مکالمه‌ی شما محدود به صحبت‌های کلیشه‌ای مانند احوالپرسی آسان می‌شود. همچنین اگر دایره‌ی لغاتتان محدود باشد ممکن است که صحبت‌های طرف مقابل را در کل نفهمید.

برای تقویت مهارت شنیداری می بایست از منابع مختلف ی بهره ببرید تا شرایط مختلف را تجربه بکنید . مثلاً یک‌بار فیلم دیدنی نگاه بکنید . بار دیگر اخبار گوش دهید. و یک‌بار هم موزیک مناسب بشنوید. برای خواندن هم همین رویکرد را در پیش بگیرید. زیرا تغییر شرایط زیاد می‌تواند در خوب شدن یادگیری یاری کند.

مکالمه زبان انگلیسی را با مکالمه‌ی دونفره شروع کنید

اگر خورده از مکالمه به زبان انگلیسی می‌ترس ید و یا تازه‌کار هستید، حرف کردن در یک جمع می‌تواند استرس ناک‌تر باشد. زیرا تمرکز بر صحبت‌های همه افراد با لهجه‌ها سرعت‌های مکالمه‌ای مختلف خیلی سخت است ممکن است مساله به‌طورکلی از دستتان برود. کلاً مکالمه در جمع به هر زبانی که باشد سخت‌تر از مکالمه‌ی دونفره است. پس توصیه می‌شود با رعایت موارد ی که در اولین توصیه گفته شد مکالمه‌ی دونفره به زبان انگلیسی داشته باشید. وقتی مکالمه دونفره باشد شخص مقابل می‌تواند شرایط شما را خوبتر درک نماید و چنانچه شما سطحتان پایین است آرام‌تر ساده‌تر حرف نماید .

در مکالمه‌ی دونفره می بایست همواره به این نکته مراقب باشید که شخص مقابل معلم زبان انگلیسی شما نیست که سؤالات درسی اشکالات گرامری خود را از ایشان بپرسید. این مساله نه‌فقط کمکی به شما نمی‌کند، بلکه مکالمه دوست ها ه را به‌شدت خراب می‌کند. سعی بکنید که فقط به گفتگوی دوست ها ه و عادی توجه بکنید تا موارد درسی و گرامری.

برای شروع مکالمه زبان انگلیسی از قبل چیزی در ذهن داشته باشید

زیاد وقت‌ها شروع یک موضوع جرئت زیاد خیلی ی می‌خواهد. چنانچه بتوانید شروع‌کننده‌ی خوب ی باشید، ادامه‌ی راه جهت تان ساده‌تر می‌شود و شما در آن راه مطمئن‌تر قدم برمی‌دارید. مکالمه به زبان انگلیسی هم همین‌طور است. چنانچه سطحتان زیاد بالا نباشد، ممکن است جهت شروع یک مکالمه مساله داشته باشید. ولی می‌توان این مساله را تا میزان بسیاری برطرف کرد. جهت این کار از قبل موضوعات اقطعا لی که ممکن است در شروع یک مکالمه به وجود بیاید را آزمایش بکنید . مثلاً جهت ما فارس زبان‌ها درود و احوالپرسی جزء مکررترین موضوعاتی است که در مکالمه به وجود می‌آید. ولی مثلاً فرض بکنید که در خارج از کشور هستید می‌خواهید به رستوران بروید. از قبل چیزهایی در ذهن جهت سفارش غذا آماده داشته باشید. با این کار به خودتان اطمینان زیادتری خواهید داشت.

آهسته‌تر!

آخرین پیشنهاد بنده این است که در یادگیری زبان زیاد ی عجله نکنید. آهستگی پیوستگی رمز خوب یت در یادگیری زبان انگلیسی است. زیرا بسیار زیاد زیاد ی طول می‌کشد که ذهن شما به ساختارهای نو زبان انگلیسی عادت نماید . جهت مکالمه به زبان انگلیسی نیز همین‌طور است. چنانچه حس می‌کنید هنوز آماده‌ی مکالمه به زبان انگلیسی نیستید. صبر داشته باشید تا زمانی که احساس قدرت بکنید. فراموش نکنید که یادگیری زبان انگلیسی مثل مسابقه نیست.

شما چه فکر می‌کنید؟

این‌ها کارهایی بودند که بنده خودم جهت غلبه بر دلهره و ترس از مکالمه به زبان انگلیسی انجام داده‌ام. نظر شما چیست؟ چنانچه شما هم نکاتی برای این موضوع دارید با دیگران در بخش دیدگاه ‌ها در بین بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *