۱۰ نکته برای حفظ امنیت خانواده در مسافرت های خارجی

تور روسیه

حملات تروریستی اخیر در شهرهای بزرگ جهان ، به خصوص حادثه‌ای که در یک فرودگاه بزرگ بین‌المللی در بروکسل رخ داد، سبب ظهور استرس جهت افرادی شده است که قصد سفر تفریحی به خارج از کشور را دارند یا به خاطر موارد کاری درسی مجبور به مسافرت خارجی هستند . در این مطلب با چند نکته‌ی ضروری جهت حفظ امنیت خود و خانواده در مسافرت های خارجی آشنا می‌شویم.

خبرهایی که از گوشه کنار جهان مبنی بر حملات تروریسستی و بمب‌گذاری در اماکن عمومی به گوش می‌رسد، سبب استرس بسیاری از خانواده‌ها شده است. خانواده‌هایی که جهت مسافرت خارجی برنامـه ‌ریزی می‌کردند احتمال دارد نیز اکنون به دنبال جابه‌جا کردن پروازها یا لغو سفر خود هستند . کودکان نیز با دیدن تصاویر و شنیدن اخبار مربوط به این ناآرامی‌ها، ممکن است جهت مسافرت ی که در پیش دارند، دچار دلهره و ترس وحشت شده باشند.

در بیشتر اوقات، مسافرت های بین‌المللی سفر های امنی هستند که تجربیات لذت‌بخشی برای خانواده به دنبال خواهند داشت.

Donna Scaramastra Gorman که همسرش در وزارت امور خارجه در مسکو کار می‌کند، در کتاب خود تحت عنوان ?Am I Going to Starve to Death حاصل تجربیات شانزده ساله‌ی خود از سفر به کشورهای گوناگون و قرار گرفتن در شرایط سخت را گرد آوری کرده است.

او به خانواده‌ها پیشنهاد می‌کند که در مسافرت به کشورهای خارجی قرار گرفتن در موقعیت‌های سخت ناخواسته، این هشدارها را جدی بگیرند:

قبل از سفر تحقیق بکنید

قبل از اینکه سفر تان را شروع کنید، در مورد ‌ی مقصد مورد نظرتان از طریق سایت وزارت امور خارجه یا منابع معتبر دیگر، تحقیق بکنید . اگر وزارت امور خارجه به شما توصیه می‌کند که از این سفر صرف نظر بکنید ، این توصیه را جدی بگیرید این مسافرت را لغو بکنید فرزندانتان را به کشور مورد نظر نفرستید.

با سفارت‌خانه در ارتباط باشید

قبل از اینکه سوار هواپیما شوید، در پروگرام ‌ی ثبت نام هوشمند مسافران وزارت امور خارجه ثبت نام بکنید . در این صورت اگر خطری تهدیدتان نماید ، سفارت به شما اطلاع‌رسانی خواهد کرد. زمان بلایای طبیعی یا حملات تروریستی، شما نیاز دارید که سفارت از حضـور شما در آن کشور مطلع باشد تا در شرایط اضطراری به شما یاری کند یا در صورت لزوم شما را از آن کشور خارج نماید .


از اخبار مکانی اطلاع کسب بکنید

اخبار مکانی را از طریق تلویزیون یا منابع مکانی انگلیسی‌زبان دنبال بکنید . سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید تا از اوضاع و احوال اطرافتان با خـبر شوید. گرچه این شبکه‌های اجتماعی همیشه هم اخبار موثقی ندارند ولی درباره ‌ی حوادثی که در نزدیکی شما در حال وقوع است به شما هشدار می‌دهند. از نزدیک شدن مجموعه کردن در اجتماعات بزرگ، تظاهرات سیاسی، اعتراضات شورش‌ها پرهیز بکنید . احتمال دارد این نکته بدیهی به نظر برسد. ولی بسیاری از تماشاچیان کنجکاو این اجتماعات، دچار آسیب شده‌اند و با دنبال کردن شلوغی‌ها در شرایط خطرناک و ناخواسته قرار گرفته‌اند.

کودکان را از قبل آماده بکنید

می بایست قبل از سفر خودتان را برای حوادثی که احتمال دارد پیش بیاید آماده بکنید . از آتش‌سوزی بمب‌گذاری در مترو گرفته تا گم کردن ایستگاه. در زمان آتش‌سوزی و بمب‌گذاری بایستی به دستورالعمل‌های پلیس جهت تخلیه‌ی ایستگاه توجه بکنید . قبل از مسافرت به کودکان بگویید که در صورت جا ماندن یا گم شدن در مترو، در اولین ایستگاه پیاده شوند و جایی نروند. به آنها اطمینان بدهید که فقط در این صورت می‌توانید به راحتی پیدایشان بکنید . ما هرگز نمی‌دانیم که چه حوادثی پیش روی ما است. بایستی قبل از سفر ، به کودکان بیاموزید که از اجتماعات پرهیز کنند، به اطراف خود توجه داشته باشند، به غرایز خود اطمینان کنند و چنانچه احساس می‌کنند که اتفاق مشکوکی در حال وقوع است، بزرگترها را خـبر کنند یا از آن موقعیت، فاصله بگیرند. احتمال دارد حرف کردن از این شرایط، سبب ترس کودکان شود. ولی چاره‌ای نیست. شما باید آنها را جهت شرایط سخت آماده بکنید تا عکس‌العمل مناسبی داشته باشند.

کودکان را امتحان بکنید

وقت ی که بیرون از هتل یا خانه هستید از بچه‌ها بخواهید که شما را به سمت خانه یا هتل هدایت کنند. آنها می بایست بتوانند گم شدن، راه برگشت به خانه یا محل اسکان را پیدا کنند.

موبایل تان را شارژ بکنید

شما و فرزندانتان بایستی گوشی‌هایی با شارژ کامل به همراه همه شماره ارتباط ‌های ضروری به همراه داشته باشید. بد نیست که شارژر قابل حمل همراهتان باشد جهت چه که در شرایط اضطراری، میزان مصرف از گوشی همراه افزایش پیدا می‌کند. به احتمال زیاد شماره‌ها آدرس‌های همدیگر را به اضافه ذخیره کردن در گوشی، به خاطر بسپارید. بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند راه برگشت را به راحتی پیدا کنند. به بچه‌های کوچک‌تر یاد بدهید که در شرایط اضطراری فقط از پلیس کمک بگیرند.

به اشیای درون کیفتان تذکر بکنید

شما و فرزندانتان می بایست کارت‌های شناسایی پول نقد وجه رایج کشور مقصد را همیشه به همراه داشته باشید. زمان ی بیرون می‌روید، کارت هتل محل اقامتتان را در جیب فرزندانتان بگذارید یا نشانی محل اقامتتان را روی برگه‌ای بنویسید و از کودکان بخواهید که آن را همیشه به همراه داشته باشند. دقت بکنید که کارت اعتباری شما به اندازه‌ی کافی اعتبار داشته باشد که در شرایط اضطراری بتوانید یک یا چند بلیت هواپیما در کشور مقصد تولید و ساخت بکنید .

از کودکانتان عکس زیبا بگیرید

وقت ی که قصد دارید بیرون بروید در یک محل پر‌رفت‌و‌آمد گردش بکنید ، قبل از رفتن از همه‌ی فرزندانتان عکـس بگیرید. پلیس مکانی با در اختیار داشتن عکس جدید از کودکان شما به همراه آخرین پوششی که داشته‌اند، به آسانی می‌تواند آنها را شناسایی نماید در صورت گم شدن، راحت‌تر آنها را پیدا خواهد کرد.

خودتان را جهت حوادث گوناگون آماده بکنید

فکر کردن درمورد ‌ی وقایع ناگواری که ممکن است در سفر پیش بیاید ناراحت‌کننده است. اما پیش‌بینی کردن حوادث ایجاد آمادگی جهت مواجهه با آنها به شما قدرت و اعتمادبه‌نفس می‌دهد. این آمادگی قدرت، باعث می‌شود که با خیال آسان مسافرت بکنید . پس قبل از مسافرت با کودکانتان با تذکر به سن سالشان درباره ‌ی وقایع ابه احتمال زیاد لی و پروگرام ‌ریزی‌تان حرف بکنید .


نکات مهم و مهم را فراموش نکنید

گرچه این روزها تمام نگـران حملات تروریستی و بمب‌گذاری در هواپیماها فرودگاه‌ها هستند ، اما این‌ها، فقط تهدیدات جدی برای خانواده‌ها در سفر های خارجی محسوب نمی‌شوند. اگر می‌خواهید مسافرت امنی به همراه خانواده داشته باشید، نکات با اهمیت زیاد دیگر را نیز از یاد نبرید. از عبارت اینکه قبل از سفر اطمینان حاصل بکنید که وافردی ناسیون مورد نیاز را انجام داده‌اید بیمه‌ی بهبود ی مناسب دارید که خدمات مختلف را پوشش می‌دهد. کمربندهای ایمنی را ببندید. به محیط اطرافتان مد نظر داشته باشید تا زمانی که از سلامت آب و مواد غذایی مطمئن نیستید از میل کردن آنها اجتناب بکنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *