استفاده تروریست ها در حلب از صلاح شیمیایی

استفاده تروریست ها در حلب از صلاح شیمیایی

53410f43-1a66-49d1-8ab2-909e63f8fe78

استفاده تروریست ها در حلب از صلاح شیمیایی توسط روس ها تایید شد.

روسیه تأیید کرده است تروریست‌ها در شهر حلب علیه ارتش سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند.

وزارت دفاع این کشور روز دوشنبه اعلام کرد ستیزه‌جویان در شرق شهر حلب علیه ارتش سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند و حدود ۳۰ سرباز سوری در این حمله هدف قرار گرفته‌اند.

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، این حمله شامگاه یک‌شنبه (۲۳ آبان) روی داده و بیشتر نظامیانی که در این حمله هدف قرار گرفتند، به بیمارستان شهر حلب منتقل شدند.

این در حالی است که هفتۀ گذشته کارشناسان نظامی روسیه خمپاره‌های عمل‌نکرده‌ای را یافتند که نشان می‌داد تروریست‌ها در حمله به غیرنظامیان و مناطق تحت کنترل دولت سوریه در حلب، از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، روز جمعه اعلام کرد کارشناسان روس این شواهد را هنگام انجام عملیات شناسایی در منطقۀ «۱۰۷۰»  واقع در حومۀ جنوب غربی حلب یافته‌اند.

کوناشنکوف افزود این شواهد  نشان می‌دهد تروریست‌ها از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان و نظامیان سوری استفاده کرده‌اند.

روسیه از اواخر تابستان گذشته هشدار داده بود گروه‌های تروریستی ممکن است از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان و ارتش سوریه در حلب استفاده کنند.

اوایل آبان امسال نیز رسانه‌های دولتی سوریه از شلیک موشک‌های حاوی گاز سمی به یک منطقۀ تحت کنترل دولت در حلب خبر دادند که باعث ایجاد مشکلات تنفسی در میان جمع گسترده‌ای از ساکنان محلی شده بود.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، تروریست‌ها در حمله به «دانشکدۀ افسری اسد» در غرب حلب از گازهای سمی استفاده کرده بودند.

حلب، دومین شهر بزرگ سوریه که زمانی قطب صنعتی این کشور محسوب می‌شد، از سال ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱) بین نیروهای دولتی سوریه و معارضان مسلحی که از سوی خارجی‌ها حمایت می‎شوند، تقسیم شده است.

منطقۀ تحت تصرف گروه‌های ستیزه‌جو و تروریستی از ۲۷ تیر در محاصرۀ نیروهای ارتش سوریه قرار دارد.

روسیه از هشتم مهرماه ۱۳۹۴ به درخواست دولت دمشق، در حملات هوایی مواضع و اهداف گروه‌های تروریستی را در سوریه هدف قرار می‌دهد.

وزارت امور خارجۀ روسیه روز جمعه اعلام کرد از سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی (OPCW) خواسته است در اسرع وقت هیئتی را به حلب اعزام کند.

وزارت خارجه روسیه ضمن اعلام این خبر افزود شواهدی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ستیزه‌جویان معارض دولت سوریه در یک حملۀ جداگانه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *